Tlamovci (mouthbrooders) jsou sladkovodní ryby pocházející hlavně z jezer Velké příkopové propadliny v Africe (jezera Malawi, Tanganyika). Jsou to ryby tvarem těla robustné, dosahující velikost většinou v rozmezí 12 - 18 cm. V akváriu obvykle max. 12 cm. Mezi tlamovce patří velké množství rodů a jednotlivé rody mají i velké množství druhových zástupců (např. rodyPseudotropheus, Tropheus, Melanochromis, Cynotilapia).
Jejich hlavní zvláštností oproti jiným akvarijním rybám je jejich rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky tlamovců své oplozené jikry berou do svých tlamek, aby je uchránily před ostatními rybami a takto je ochraňují po celou dobu jejich vývoje, kdy jsou nejvíce zranitené (někdy dochází k oplodnění jiker až v tlamce samičky - k tomu dochází tak, že samečci mají na své řitní ploutvi napodobeniny jiker, které se samička snáží nabrat do své tlamky a v této chvíli je sameček oplodní). Toto je velmi efektivní způsob ochrany potomstva. Samozřejmě má své klady a taky zápory. Z kladů je to jednoznačně 100 % bezpečí při vývoji jiker a tím zachování rodu. Ale jiker samozřejmě nemůže být tak velké množství jako u ostatních ryb. Ale jakmile je potěr vypuštěn (po 2 až 4 týdnech podle individuality), tak je soběstačný a jeho šance na přežití je velmi vysoká. Samička jim navíc ještě po vypuštění nějaký čas zajišťuje bezpečí ve své tlamce. Samička taky v této době nemůže přijímat potravu. Tlamovci jsou vyjímeční i svou velkou barevnou rozmanitostí. Chováním jsou to ryby velmi živé až agresivní a teritoriální, takže jejich společný chov s rybami odlišných vlastností je nemožný.
Při snášení a oplodňování jiker dochází, tak že sameček se samičkou se točí v kruhu. Samička přitom postupně snáší jikry, sameček je oplodňuje a samička je sbírá do své tlamky. K oplodnění jiker může taktéž docházet až v tlamce samičky. Většina samečků má na řitní ploutvi výraznou žlutou skvrnu, kterou samička považuje za jikru a snaží se ji zachytit do své tlamky. Přitom sameček vypouští mlíčí a jikry tak může oplodnit až v samiččině tlamce.
Péče o jikry a potěr:
Po tomto kruhovitém tanci se partneři rozejdou a o jikry se stará pouze samička. Nosí je stále ve své tlamce, takže jsou v bezpečí. Po 2 - 4 týdnech se z jiker vylíhne potěr, jež je už částečne schopen přežití mimo tlamku. Samičky je tedy postupně vypouštějí. Zpočátku pouze na pár vteřin nebo minut, s tím, že se potěr může zase vracet do bezpečí tlamky. Jakmile samička vycítí, že její potomstvo je schopno přežítí, všechny je vypustí a už se o ně nestará. Není to ani nutné, protože potomstvo je zcela samostatné. V době kdy samička nosí své potomstvo ve své tlamce (2-4 týdny), nepřijímá žádnou potravu. Obvykle odchová 10 až 50 jedinců. Je to velmi individuální. ODCHOV POTOMSTVA Pokud si chcete při chovu tlamovců trochu finančně přilepšit, můžete odchovávat potomstvo na prodej. V akváriu je vhodné mít u každého druhu jednoho samečka a k němu 3-5 samiček. Tento poměr je důležitý, aby samičky nebyly příliš vyčerpané neustálým plozením potomstva (při každém odchovu přibližně 3 týdny nepřijímají samičky potravu). Pokud má sameček kolem sebe více samiček, je jeho rozmnožovací aktivita a taky agresivita rozložena na více jedinců a samičky si tedy mohou déle odpočinout.
Jak se pozná samička, že nosí jikry
Obvykle má spodní část tlamky více vydutou než ostatní jedinci (dobře je to vidět na nejspodnějším obrázku). Při krmení nepřijímá potravu. Straní se ostatních nebo se ukrývá.
Jak samičku z velkého akvária odlovit
Pokud máte akvárium s množstvím úkrytů, tak je s odlovením samičky velký problém. Čím rychleji a šetrněji se Vám to podaří, tím lépe pro Vás, ale hlavně pro samičku. Snažte se ji dostat do prostoru, kde nemá možnost schovat se do žádného úkrytu. Používejte dvě síťky. Někdo samičky odlovuje v noci, kdy po prudkém rozsvícení jsou rybky na pár vteřin překvapené a dají se lépe chytit. Kam s ní:
Po odlovení samičku ihned přesuňte do jiného akvária, které máte určeno pro odchov potomstva. Do odchovného akvária je vhodné použít vodu z akvária, odkud byla samička odchycena. Teplota vody může být mírně zvýšena na 27-28oC (ale není to nutné), filtr zabezpečte proti tomu, aby nemohlo dojít k nasátí potěru, umělé osvětlení není nutné. Samička by tu měla mít vytvořen úkryt a měla by být oddělena od všech ostatních ryb. Vytvořte zde z kamínků i množství malých úkrytů pro budoucí potomstvo, které bude samička postupně z tlamky vypouštět. Samičku, jež nosí v tlamce jikry NEKRMTE! Kvalita prostředí v odchovném akváriu musí zůstat zachována, proto i zde vyměňujte pravidelně vodu (1/4 jednou za 10 dní za alespoň 2 dny odstátou vodu).
Krmení potěru:
Jakmile samička začne své potomstvo vypouštět na delší dobu mimo tlamku, můžete je začít přikrmovat vylíhnutými artemiemi. Pokud si jste jistí, že samička z tlamky vypustila všechno potomstvo, dejte jí trochu krmení a přesuňte zpět do hlavního akvária mezi ostatní ryby. Její potomstvo krmte nejlépe několikrát denně vylíhlími artemiemi a po několika dnech je můžete postupně přivykat i na umělé nebo mražené krmení (na drobno drcené namočené granule, dafnie, cyclops a pod.). Rybky by měli během 3-5 měsícůdosáhnout velikosti 4-5 cm, kdy je možné je odprodat. Jedna samička obvykle najednou odchová 10-50 potomků.
Nebudu zde popisovat metodu, kdy jsou samičče po oplodnění vyklepány jikry z tlamky a uměle odchovány. Je to spíše metoda, kterou používají velkochovatelé. Než se pustíte do odchovu, měli byste si zjistit, jestli od Vás odchované rybky někdo koupí. To často bývá trochu u tlamovců problematické. Přesto Vám doporučuji odchov zkusit pouze pro ten nádherný zážitek, kdy samička poprvé vypustí své potomstvo ze své tlamky. _______________________________________________________________________________________________________________
Jejich úloha je zde estetická i ryze praktická. Jejich čilost, atraktivní vzhled a zajímavé životní projevy je dělají jedinečnými objekty pozorování. Svojí činností také významně pomáhají v boji s řasami a žádoucím způsobem výrazně napomáhat koloběhu látek a toku energie v nádržích. Díky své atraktivnosti se krevetky čím dál častěji stávají hlavními dominantami nádrží, které jsou pro ně maximálně uzpůsobeny. Už nejsou pouhým doplňkem jako dříve, jsou jejich hlavní součástí. Chovné nádrže jsou maximálně uzpůsobovány pro jejich požadavky. Takováto „krevetkária“ se stávají stále oblíbenější a populárnější a já si myslím, že si to tito fascinující tvorové poprávu zaslouží. Objevte nový fascinující svět Nano akvárií - vodní svět v malém formátu. Přineste si domů kouzlo tropických vodních krajin. Poznáte krásně zbarvené a bizardně působící krevety s jejich okouzlujícím chováním. Nechte se tak nadchnout čerstvou, rostoucí zelení miniaturních krajin, která bere dech. Mini akvária od 10 - 30 litrů se začlení do každého prostředí - je jedno, zdali do kuchyně, koupelny, obýváku, či ložnice. Jsou špičkově opticky osvětleny v každé místnosti. Opřete se, uvolněte se a ponořte se do světa Nano.
Původ: Trinidad, Kolumbie, Venezuela
Maximální velikost: 19 cm
Vhodná teplota: 19 - 25°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6,5 - 8,0
Doporučená tvrdost vody: 5 - 24°dGH
Agresivita: poměrně klidné rybky
Charakteristika: Někdy mohou být teritoriální a nesnášenlivé. Jsou citlivé na kvalitu vody, kterou jejich výkaly silně znečišťují, takže je nutná pravidelná a častá výměna vody. Ve staré vodě jsou rybky náchylné k nemocem a strádají. Nádrž pro chov musí být velká minimálne 300 l a více. Dno má být z hrubších propraných oblázků. Je vhodné mít v nádrži hodně kamenů a kořenů, a jen silné a tuhé druhy rostin, zasazených v keramických nádobách, obložené většími kameny, které brání jejich poškození.Jde o dlouhověkou rybu,dožívá se 7 a více let. Dospělé ryby se velmi dobře snášejí se skalárami.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má protaženou hřbetní a řitní ploutev. Je větší než samička. Samička je v době tření sytěji vybarvená a příčné pruhy na bocích zčernají.
Rozmnožování: Ke tření dochází až osmkrát do roka. Velikost nádrže musí odpovídat velikosti ryb a mělo by jim poskytovat dostatek úkrytů. Páry si vytvářejí teritoria. Jikry kladou na kámen, který předtím očistily. Potěr se líhne do tří dnů a přijmá drobnou živou potravu. Rodiče se starají o jikry i o potěr, proto je nechte ve stejné nádrži a ž do dalšího tření.
Původ: západní Afrika: obývá vody Nigeru, Konga, Nílu.
Maximální velikost: 15 cm
Vhodná teplota: 25 - 28 °C
Potrava: masožravec, zmrazené i živé patentky, nitěnky i např. rybí filé
Doporučené PH: 6 - 7
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Agresivita: dravá ryba
Charakteristika: Jedná se o dravou haštěřivou rybu, která má sklon k rybožravosti. Proto v žádném případě do akvária k perlovkám nedáváme ryby malé. Mohly by jim připomínat vhodné sousto. Vhodnými společníkmi jsou větší krunýřovce, príp. pancéřniky.
Pohlavní dimorfismus: Samec je lépe vybarvený.
Rozmnožování: Ryby se třou na plochý kámen, na který nakladou okolo 200 jiker. Rodiče se o jikry starají společně. Vodu není nutné nijak upravovat. Pro běžný chov postačuje voda středně tvrdá, neutrální.
Původ: sever Jižní Ameriky, Brazílie, Venezuela, Guyana, Antilské ostrovy
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 19 - 27°C
Potrava: všežravec , sypaná potrava
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 3 - 25° dGH
Agresivita: mírumilovná, snášenlivá, společenská rybička,většinou v hejnu
Charakteristika: Ideální rybička pro začínající akvaristy. Z počátku bylo několik barevných odrůd, ale křížením jich vzniklo několik stovek. Kromě barvy se liší i tvarem ploutví. Říká se jí také paví očko - podle typických kulatých skvrnek na těle samečka - nebo gupka - podle staršího a nesprávného označení. Je velmi čilá a pohybuje se po celé nádrži. Často se vyskytuje v horní části nádrže. Při přijímání potravy všude šmejdí. Měly by se chovat v pomeru samců na samice 1:3.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je barevnější a má řitní ploutev přeměněnou v gonopodium (rozmnožovací ústrojí živorodek). Má velmi pěkně zbarvenou ocasní ploutev. Samička je větší a vzadu na břichu v blízkosti řitní ploutve má výraznou tmavou skvrnu březosti(je těhotná).
Rozmnožování: Rozmnožují se velice snadno, jako většina živorodek(rodí živá mlád´ata). Po asi čtyřech týdnech samička rodí mláďata. Samička je schopná mít v jednom vrhu až 100 mladých avšak málo kdyvětšinou ale jen 20 - 40. Po jednom oplodnění samcem může rodit 3x - 4x. Hned po narození klesá potěr ke dnu, kde se mu naplní plynový měchýřek a může tak začít hned plavat. Samičku je vhodné odlovit před porodem do porodničky, nebo do samostatné nádrže, která je hustě osázená, protože samička může požírat svá mláďata. Samečci pohlavně dospívají asi ve dvou měsících, samičky zhruba po třech. Po porodu se musí samice nechat odpočínout, takže se třeba dá do jiného akva., nebo se nechá v porodnici.(aspoň na pár hodin). Potěr do půl roku doroste velikosti, kdy se může vrátit do akvária s velikými rybami(pokud v něm nežije už od mala).
Původ: Jižní Amerika, později zavlečena i do Asie
Vhodná teplota: 20 - 30 °C, je schopna přežívat i pod 15 °C
Potrava: Všežravec - mražené i živé krmivo, tablety, vločkové krmivo, řasy, zelenina
Doporučené PH: od 6,8
Doporučená tvrdost vody: 6 - 15 °dGH
Agresivita: Mírumilovný plž
Charakteristika: Jedná se o jednoho z největších chovaných akvarijních plžů. Ulita je kulovitá, s kuželovitým kotoučem, velmi pevná, s až 10 hnědými a olivově zelenými proužky (vyšlechtěna je i medovězlatá varieta). Ústí ulity je eliptické, prostorné. K noze plže je trvale přirosrlé olivové víčko (operculum), kterým chrání ve spánku a nebezpeží měkké části těla. Tento předožábrý plž má i plicní vakycož mu umožňuje žít určitý čas i mimo vodu. Atmosférický vzduch do nich čerpá vysouvacím chobotem (sifonkem), proto je nutné mu nechta mezi hladinou a krycím sklem určitý prostor. Pokus není nádrž krycím sklem chráněna, hrozí únik plže a jeho zahynutí. Plž se může dožít až 5let věku, ve stáří však jejich aktivita velmi klesá. Je to jeden z nejzajímavějších akvarijních živočichů a velkým pomocníkem v likvidaci různých řas, zbytků rostlin či mrtvých organismů. Pozor, při nedostatku potravin napadají akvarijní rostliny.
Pohlavní dimorfismus: Tito plži jsou hermafrodité, ale k množení je třeba samce i samičku, protože u nich nedochází k samooplození, jedinci kopulují navzájem.
Rozmnožování: Měchýřovky kladou kokony vajíček mimo nádrž, narůžovělá vajíčka lepí v hroznech na různá místa. Proto je možná dobrá kontrola reprodukce. V kokonu je až 200 vajíček. K vývoji potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. Mladí plžíci se rodí dle teploty okolí po 2 - 4 týdnech tak, že se prokoušou z obalu vajíček a spadnou do vody. Rostou velmi rychle, v dobrých podmínkách asi 0,5cm za měsíc. Pokud chceme mít množení plžů pod kontrolou již od počátku postupujeme tak, že vajíčka po nalepení v celém kokonu odřízneme ostrým nožem nebo žiletkou a proces zrození realizujeme ve zvláštní nádržce tak, že kokon přivážeme ke krycímu sklu a čekáme na počátek rození šneků. Pokud je v nádrži necháváme i delší dobu po narození, je vhodné doplňovat vápník pro dobrou stavbu ulity. Mladí šneci jsou schopni další reprodukce v cca 6 měsících.
Původ: Asie, Afrika, Egypt, Filipíny
Maximální velikost: do 4 cm
Vhodná teplota: 18 - 26 °C
Potrava: Zbytky ve dně, detrit
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20 °dGH
Agresivita: mírumilovná
Charakteristika: Patří k běžným akvarijním živočichům. Užitečný plž s podlouhlou, protaženoum ulitou, rostlin si nevšímá. Většinu času tráví Pískořka zavrtaná ve dně kde likviduje zbytky a odpad. Piskořka je noční tvor přes den je zavrtaná. Ulita má pět závitů, je masivní a tvrdá, opatřená tmavě hnědým víčkem (operculum), proto není vhodná vhodná ke krmení. Její zbarvení je zelenkavé s hnědými proužky. Šedé tělo má tmavě zelené mramorování, noha je zespodu celá šedá. Dýchá žábrami a je světloplachá. Je značně odolná vůči soli. Ulita se uzavírá víčkem, které dorůstá zároveň s ní. Víčko umožňuje po zatažení těla uzavřít ulitu, a čelit tak nebezpečí. Pokud chcete mít členité dno, tohoto šneka si nepořizujte, vždy dokáže dno srovnat do roviny. Množí se pomalu, ale při dobrých podmínkách dokáže během šesti měsíců vytvořit rozsáhlou kolonii, která dokáže vytvořit takřka pohyblivé dno. Pro kontrolu množství je dobré občas v noci rozsvítit, piskořky budou na skle a dekoracích.
Pohlavní dimorfismus: Samice bývají větší, jiné rozdíly pohlaví nejsou známé.
Rozmnožování: Mají oddelené pohlaví a jsou vejcoživorodé. Vajíčka jsou až do ukončení vývoje uchovávana v pohlavních vývodech samice. Samice mají zásobní váček, ve kterém je uloženo sperma po delší dobu, což ji umožňuje rodit i několikrát bez přítomnosti samce.Rozmnožovat se můžou jedinci nad 1 cm. Čerstvě narození šnečci měří asi 2 mm.
Původ: Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva, Borneo, Vietnam a Thajsko
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 30°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: zvláště samečci jsou velmi agresivní a to hlavně vůči sobě navzájem (pokud je jich v akvárku více)
Charakteristika: V dnešní době byly vyšlechtěny už téměř všechny barvy. Doporučuji chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, než zůstane pouze jeden sameček (odtud plyne název bojovnice). Většinou ale vyčerpáním zemře i druhý sameček. Doporučuje se chovat jednoho samečka a několik samic. Nepotřebují vytváření kyslíku, protože jsou to labyrintky a dýchají i kyslík z ovzduší. Do společné nádrže se moc nehodí, jsou spíše samotáři. V opravdu velkých akváriích se můžou chovat dva samci, jsou to však jen akvária nad 700 l. Nechovají se s velkoploutvými rybami.
Pohlavní dimorfismus: Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. U závojnatých forem mají samečci vyšlechtěné dlouhé ploutve.
Rozmnožování: Samec staví v době rozmnožování poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10x10 cm. Tyto bublinky tvoří v ústech a obaluje je slinami, takže nepraskají a drží pohromadě. Při svatebních hrách samec předvádí na odiv své ploutve. Vlastní tření se odbývá pod pěnovým hnízdem. Jikry vypuštěné samičkou jsou těžší než voda a tak klesají ke dnu. Odtud je pak sameček vybírá a vkládá do pěnového hnízda. Plůdek se líhne za 24 - 36 hodin. Až do rozplavání ho samec pečlivě hlídá. Protože se sameček o jikry stará sám, doporučuje se samičku odlovit. Po 5 - 6 měsících jsou rybky plně vyspělé a schopné rozmnožování. Pokud samička nemá o třtění zájem může ji sameček uhonit až k smrti. Mladé bojovnice mají po vylíhnutí opatrně přelovit jinam, jinak by je samec sežral.
Maximální velikost: do 15 cm
Vhodná teplota: 15 - 28° C
Potrava: patentky, rybí maso - filé, nítěnky, dafnie, hmyz, okurka, salát, mrkev, brambory
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 7 - 10° dGH
Agresivita: Agresivní (doporučuji chovat v samostatné nadrži)
Charakteristika: Rak mramorový je šedé barvy s nepravidelnou mramorovou kresbou. Má menší klepeta. Hodně rozšířený. Rak není dobrý plavec ale dokáže dobře šplhat – dobrý lezec.
Pohlavní dimorfismus: Rozmnožují se partenogenezí. Dalo by se řici, že u tohoto druhu samci nejsou.
Rozmnožování: Samice nosí vajíčka pod ocasem na zadních nohách. Ráčata se líhnou po 20-30 dnech.
Původ: Střední Amerika
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 22 - 24 °C
Potrava: Všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 10 - 15 °dGH
Agresivita: hejnová
Charakteristika: Potřebuje úkryty a rostliny. Lze chovat s jinými rybami a ve skupině.
Pohlavní dimorfismus: Samice má větší klepítka.
Rozmnožování: Samice naklade den po oplození snůšky vajíček. Mladé se po vylíhnutí živí planktonem.